VDR 2.0.0 - en to cs translation catalogue (478 entries)

en: *** Invalid Channel ***
cs: *** Neplatn�� kan��l ***

en: CAM activated!
cs: CAM aktivov��n

en: Channel not available!
cs: Kan��l nen�� dostupn��!

en: Can't start Transfer Mode!
cs: Nelze za����t s p��enosem

en: off
cs: vyp.

en: on
cs: zap.

en: none
cs: ����dn��

en: Polarization
cs: Polarizace

en: System
cs: Syst��m

en: Srate
cs: Symbolov�� rychlost

en: Inversion
cs: Inverze

en: Modulation
cs: Modulace

en: Bandwidth
cs: ������ka p��sma

en: Transmission
cs: P��enos

en: Guard
cs: Ochrann�� interval

en: Hierarchy
cs: Hierarchick�� m��d

en: Rolloff
cs: RollOff

en: T2SystemId
cs: Syst��mov�� identifik��tor T2

en: SISO/MISO
cs: M��d SISO/MISO

en: Starting EPG scan
cs: Za����n�� prohled��v��n�� EPG

en: Content$Movie/Drama
cs: drama

en: Content$Detective/Thriller
cs: thriller

en: Content$Adventure/Western/War
cs: dobrodru��n��/western/v��le��n��

en: Content$Science Fiction/Fantasy/Horror
cs: Science Fiction/Fantasy/Horror

en: Content$Comedy
cs: komedie

en: Content$Soap/Melodrama/Folkloric
cs: m��dlov�� opera/melodrama/folklorn��

en: Content$Romance
cs: romantick��

en: Content$Serious/Classical/Religious/Historical Movie/Drama
cs: skute��n��/klasick��/n��bo��enstv��/historick�� film/drama

en: Content$Adult Movie/Drama
cs: film pro dosp��l��/drama

en: Content$News/Current Affairs
cs: aktu��ln�� ud��losti

en: Content$News/Weather Report
cs: po��as��

en: Content$News Magazine
cs: zpr��vy

en: Content$Documentary
cs: dokument��rn��

en: Content$Discussion/Inverview/Debate
cs: diskuze/rozhovor/debata

en: Content$Show/Game Show
cs: z��bavn�� hry

en: Content$Game Show/Quiz/Contest
cs: sout����n��/v��domostn��/sout����n�� hra

en: Content$Variety Show
cs: variet��

en: Content$Talk Show
cs: diskuzn�� po��ad

en: Content$Sports
cs: sport

en: Content$Special Event
cs: zvl����tn�� ud��lost

en: Content$Sport Magazine
cs: sportovn�� po��ad

en: Content$Football/Soccer
cs: fotbal

en: Content$Tennis/Squash
cs: squash

en: Content$Team Sports
cs: t��mov�� sporty

en: Content$Athletics
cs: atletika

en: Content$Motor Sport
cs: motorismus

en: Content$Water Sport
cs: vodn�� sporty

en: Content$Winter Sports
cs: zimn�� sporty

en: Content$Equestrian
cs: jezdectv��

en: Content$Martial Sports
cs: bojov�� sporty

en: Content$Children's/Youth Programme
cs: pro d��ti a ml��de��

en: Content$Pre-school Children's Programme
cs: pro p��ed��klon�� d��ti

en: Content$Entertainment Programme for 6 to 14
cs: z��bavn�� pro d��ti od 6 do 14 let

en: Content$Entertainment Programme for 10 to 16
cs: z��bavn�� pro d��ti od 10 do 16 let

en: Content$Informational/Educational/School Programme
cs: informa��n��/zpravdajsk��/��koln�� program

en: Content$Cartoons/Puppets
cs: kreslen�� / loutky

en: Content$Music/Ballet/Dance
cs: hudba/balet/tanec

en: Content$Rock/Pop
cs: rock/pop

en: Content$Serious/Classical Music
cs: v����n��/klasick�� hudba

en: Content$Folk/Tradional Music
cs: folk/country

en: Content$Jazz
cs: jazz

en: Content$Musical/Opera
cs: muzik��l/opera

en: Content$Ballet
cs: balet

en: Content$Arts/Culture
cs: um��n��/kultura

en: Content$Performing Arts
cs: m��zick�� um��n��

en: Content$Fine Arts
cs: v��tvarn�� um��n��

en: Content$Religion
cs: n��bo��enstv��

en: Content$Popular Culture/Traditional Arts
cs: popul��rn�� kultura/tradi��n�� um��n��

en: Content$Literature
cs: literatura

en: Content$Film/Cinema
cs: film/kino

en: Content$Experimental Film/Video
cs: experiment��ln�� film/video

en: Content$Broadcasting/Press
cs: vys��l��n��/tisk

en: Content$New Media
cs: nov�� m��dia

en: Content$Arts/Culture Magazine
cs: kulturn�� magaz��n

en: Content$Fashion
cs: m��da

en: Content$Social/Political/Economics
cs: soci��ln��/politick��/ekonomick��

en: Content$Magazine/Report/Documentary
cs: ��asopis/report/dokument��rn��

en: Content$Economics/Social Advisory
cs: ekonomika/soci��ln�� poradenstv��

en: Content$Remarkable People
cs: v��znamn�� osobnosti

en: Content$Education/Science/Factual
cs: vzd��l��v��n��/v��da/fakta

en: Content$Nature/Animals/Environment
cs: p����roda/zv����ata/��ivotn�� prost��ed��

en: Content$Technology/Natural Sciences
cs: technologie/p����rodn�� v��dy

en: Content$Medicine/Physiology/Psychology
cs: medic��na/filozofie/psychologie

en: Content$Foreign Countries/Expeditions
cs: zahrani����/expedice

en: Content$Social/Spiritual Sciences
cs: soci��ln�� / duchovn�� v��dy

en: Content$Further Education
cs: dal���� vzd��l��v��n��

en: Content$Languages
cs: jazyky

en: Content$Leisure/Hobbies
cs: voln�� ��as/kon����ky

en: Content$Tourism/Travel
cs: turistika/cestov��n��

en: Content$Handicraft
cs: ��emesla

en: Content$Motoring
cs: motorismus

en: Content$Fitness & Health
cs: fittens a zdrav��

en: Content$Cooking
cs: va��en��

en: Content$Advertisement/Shopping
cs: reklama

en: Content$Gardening
cs: zahradnictv��

en: Content$Original Language
cs: p��vodn�� jazyky

en: Content$Black & White
cs: ��ernob��l��

en: Content$Unpublished
cs: nepublikovan��

en: Content$Live Broadcast
cs: ��iv�� vys��l��n��

en: ParentalRating$from %d
cs: Rodi��ovk�� kontrola od %d

en: No title
cs: Bez n��zvu

note: TRANSLATORS: The name of the language, as written natively
en: LanguageName$English
cs: ��esky

note: TRANSLATORS: The 3-letter code of the language
en: LanguageCode$eng
cs: cze

en: Phase 1: Detecting RC code type
cs: F��ze 1: Detekce typu k��du

en: Press any key on the RC unit
cs: Stiskn��te libovolnou kl��vesu ovl��d��n��

en: RC code detected!
cs: K��d byl detekov��n!

en: Do not press any key...
cs: Nema��kejte ����dn�� kl��vesy...

en: Phase 2: Learning specific key codes
cs: F��ze 2: U��en�� konkr��tn��ho k��du kl��ves

en: Press key for '%s'
cs: Stiskn��te kl��vesu pro '%s'

en: Press 'Up' to confirm
cs: Stiskn��te 'Nahoru' pro potvrzen��

en: Press 'Down' to continue
cs: Stiskn��te 'Dol��' pro pokra��ov��n��

en: (press 'Up' to go back)
cs: (stiskn��te 'Nahoru' pro zp��t)

en: (press 'Down' to end key definition)
cs: (stiskn��te 'Dol��' pro ukon��en��)

en: (press 'Menu' to skip this key)
cs: (stiskn��te 'Menu' pro p��esko��en�� definice kl��vesy)

en: Learning Remote Control Keys
cs: U��en�� k��d�� d��lkov��ho ovl��d��n��

en: Phase 3: Saving key codes
cs: F��ze 3: Ulo��en�� k��d��

en: Press 'Up' to save, 'Down' to cancel
cs: Stiskn��te 'Nahoru' pro ulo��en��, 'Dol��' pro zru��en��

en: Key$Up
cs: Nahoru

en: Key$Down
cs: Dol��

en: Key$Menu
cs: Menu

en: Key$Ok
cs: Ok

en: Key$Back
cs: Zp��t

en: Key$Left
cs: Vlevo

en: Key$Right
cs: Vpravo

en: Key$Red
cs: ��erven��

en: Key$Green
cs: Zelen��

en: Key$Yellow
cs: ��lut��

en: Key$Blue
cs: Modr��

en: Key$Info
cs: Info

en: Key$Play/Pause
cs: P��ehr��t/Pozastavit

en: Key$Play
cs: P��ehr��t

en: Key$Pause
cs: Pozastavit

en: Key$Stop
cs: Zastavit

en: Key$Record
cs: Nahr��t

en: Key$FastFwd
cs: Dop��edu

en: Key$FastRew
cs: Dozadu

en: Key$Next
cs: D��le

en: Key$Prev
cs: Zp��t

en: Key$Power
cs: Vyp��na��

en: Key$Channel+
cs: Kan��l+

en: Key$Channel-
cs: Kan��l-

en: Key$PrevChannel
cs: P��edch��zej��c�� kan��l

en: Key$Volume+
cs: Hlasitost+

en: Key$Volume-
cs: Hlasitost-

en: Key$Mute
cs: Ticho

en: Key$Audio
cs: Zvuk

en: Key$Subtitles
cs: Titulky

en: Key$Schedule
cs: Program (EPG)

en: Key$Channels
cs: Kan��ly

en: Key$Timers
cs: ��asova��e

en: Key$Recordings
cs: Nahr��vky

en: Key$Setup
cs: Nastaven��

en: Key$Commands
cs: P����kazy

en: Key$User0
cs: U��ivatel0

en: Key$User1
cs: U��ivatel1

en: Key$User2
cs: U��ivatel2

en: Key$User3
cs: U��ivatel3

en: Key$User4
cs: U��ivatel4

en: Key$User5
cs: U��ivatel5

en: Key$User6
cs: U��ivatel6

en: Key$User7
cs: U��ivatel7

en: Key$User8
cs: U��ivatel8

en: Key$User9
cs: U��ivatel9

en: Free To Air
cs: voln��

en: encrypted
cs: k��dovan��

en: Edit channel
cs: Editace kan��lu

en: Name
cs: N��zev

en: Source
cs: Zdroj

en: Frequency
cs: Frekvence

en: Channel settings are not unique!
cs: Nastaven�� kan��lu nen�� jedine��n��!

en: Channels
cs: Kan��ly

en: Button$Edit
cs: Editace

en: Button$New
cs: Nov��

en: Button$Delete
cs: Smazat

en: Button$Mark
cs: Ozna��it

en: Channel is being used by a timer!
cs: Na kan��lu se pr��v�� nahr��v��!!

en: Delete channel?
cs: Smazat kan��l?

en: Edit folder
cs: Zm��na slo��ky

en: New folder
cs: Nov�� slo��ka

en: Sub folder
cs: Podslo��ka

en: Folder name already exists!
cs: Slo��ka ji�� existuje!

en: Folder name must not contain '%c'!
cs: Jm��no slo��ky nesm�� obsahovat '%c'!

en: Button$Open
cs: Otev����t

en: Delete folder and all sub folders?
cs: Smazat slo��ku v��etn�� podslo��ek?

en: Delete folder?
cs: Smazat slo��ku?

en: Edit timer
cs: Editace nahr��v��n��

en: Active
cs: Aktivn��

en: Channel
cs: Kan��l

en: Day
cs: Den

en: Start
cs: Za����tek

en: Stop
cs: Konec

en: Priority
cs: Priorita

en: Lifetime
cs: ��ivotnost

en: File
cs: Soubor

en: Button$Folder
cs: Slo��ka

en: Button$Single
cs: Bez opakov��n��

en: Button$Repeating
cs: S opakov��n��m

en: First day
cs: Prvn�� den

en: Select folder
cs: Vybrat slo��ku

en: Timers
cs: Nahr��v��n��

en: Button$On/Off
cs: Zap./Vyp.

en: Button$Info
cs: Info

en: Delete timer?
cs: Smazat nahr��v��n��?

en: Timer still recording - really delete?
cs: Prob��h�� nahr��v��n�� - opravdu smazat?

en: Event
cs: Ud��lost

en: Button$Timer
cs: Nahr��v��n��

en: Button$Record
cs: Nahr��t

en: Button$Switch
cs: P��epnout

en: What's on now?
cs: Aktu��ln�� program

en: What's on next?
cs: N��sleduj��c�� program

en: Button$Next
cs: Dal����

en: Button$Now
cs: Nyn��

en: Button$Schedule
cs: Program

en: Can't switch channel!
cs: Kan��l nelze p��epnout!

en: Schedule - %s
cs: Program - %s

en: This event - %s
cs: Tato ud��lost - %s

en: This event - all channels
cs: Tato ud��lost - v��echny kan��ly

en: All events - all channels
cs: V��echny ud��losti - v��echny kan��ly

en: Please enter %d digits!
cs: Pros��m vlo��te %d znak��!

en: CAM not responding!
cs: CAM neodpov��d��!

en: Edit path
cs: Editace cesty

en: Folder
cs: Slo��ka

en: This folder is currently in use - no changes are possible!
cs: Tato slo��ka je pou����v��na - zm��ny nejsou mo��n��!

en: Move entire folder containing %d recordings?
cs: P��esunout vlo��enou slo��ku obsahuj��c�� %d nahr��vek?

en: Error while moving folder!
cs: Chyba p��i p��esunu slo��ky!

en: Edit recording
cs: Editace nahr��vky

en: This recording is currently in use - no changes are possible!
cs: Tato nahr��vka je nyn�� pou����v��na - zm��ny nejsou mo��n��!

en: Button$Cancel cutting
cs: Zru��en�� st��ihu

en: Button$Stop cutting
cs: Zastaven�� st��ihu

en: Button$Cancel moving
cs: Zru��en�� p��esunu

en: Button$Stop moving
cs: Zastaven�� p��esunu

en: Button$Cancel copying
cs: Zru��en�� kop��rov��n��

en: Button$Stop copying
cs: Zastaven�� kop��rov��n��

en: Button$Cut
cs: St��ih

en: Button$Delete marks
cs: V��maz zna��ek

en: Recording vanished!
cs: Nahr��vka zmizela!

en: Edited version already exists - overwrite?
cs: Editovan�� verze ji�� existuje - p��epsat?

en: Error while queueing recording for cutting!
cs: Chyba p��i vlo��en�� nahr��vky do fronty pro st��ih

en: Rename recording to folder name?
cs: P��ejmenovat nahr��vku jm��nem slo��ky?

en: Delete editing marks for this recording?
cs: Samzat edita��n�� zna��ky t��to nahr��vky?

en: Error while deleting editing marks!
cs: Chyba p��i maz��n�� edita��n��ch zna��ek!

en: Error while changing priority/lifetime!
cs: Chyba p��i zm��n�� priority/��ivotnosti!

en: Error while changing folder/name!
cs: Chyba p��i zm��n�� slo��ky/jm��na!

en: Recording info
cs: Detail nahr��vky

en: Button$Play
cs: P��ehr��t

en: Button$Rewind
cs: Na za����tek

en: Recordings
cs: Nahr��vky

en: Commands
cs: P����kazy

en: Delete recording?
cs: Smazat nahr��vku?

en: Recording is being edited - really delete?
cs: Nahr��vka je editov��na - opravdu smazat?

en: Error while deleting recording!
cs: Chyba p��i maz��n�� nahr��vky!

en: Recording commands
cs: P����kazy nahr��v��n��

en: never
cs: nikdy

en: skin dependent
cs: podle vzhledu

en: always
cs: v��dy

en: Setup.OSD$Language
cs: Jazyk

en: Setup.OSD$Skin
cs: Vzhled

en: Setup.OSD$Theme
cs: T��ma

en: Setup.OSD$Left (%)
cs: Vlevo (%)

en: Setup.OSD$Top (%)
cs: Naho��e (%)

en: Setup.OSD$Width (%)
cs: ������ka (%)

en: Setup.OSD$Height (%)
cs: V����ka (%)

en: Setup.OSD$Message time (s)
cs: ��as zobrazen�� zpr��vy (s)

en: Setup.OSD$Use small font
cs: Pou����vat mal�� p��smo

en: Setup.OSD$Anti-alias
cs: Vyhladit p��smo

en: Setup.OSD$Default font
cs: V��choz�� p��smo

en: Setup.OSD$Small font
cs: Mal�� p��smo

en: Setup.OSD$Fixed font
cs: Fixn�� p��smo

en: Setup.OSD$Default font size (%)
cs: Velikost v��choz��ho p��sma (%)

en: Setup.OSD$Small font size (%)
cs: Velikost mal��ho p��sma (%)

en: Setup.OSD$Fixed font size (%)
cs: Velikost fixn��ho p��sma (%)

en: Setup.OSD$Channel info position
cs: Pozice informace o kan��lu

en: bottom
cs: dole

en: top
cs: haho��e

en: Setup.OSD$Channel info time (s)
cs: ��as zobr. informace o kan��lu (s)

en: Setup.OSD$Info on channel switch
cs: Informace p��i zm��n�� kan��lu

en: Setup.OSD$Timeout requested channel info
cs: ��asov�� limit informace o kan��lu

en: Setup.OSD$Scroll pages
cs: Rolovat strany

en: Setup.OSD$Scroll wraps
cs: Z konce na za����tek

en: Setup.OSD$Menu key closes
cs: Kl��vesa Menu zav��r��

en: Setup.OSD$Recording directories
cs: Seznam nahr��vek

en: Setup.OSD$Folders in timer menu
cs: Slo��ky v menu ��asova��e

en: Setup.OSD$Always sort folders first
cs: Adres����e ��adit v��dy na za����tek

en: Setup.OSD$Number keys for characters
cs: Ps��t p��smena pomoc�� ����seln��ch kl��ves

en: Setup.OSD$Color key 0
cs: Barva kl��vesy 0

en: Setup.OSD$Color key 1
cs: Barva kl��vesy 1

en: Setup.OSD$Color key 2
cs: Barva kl��vesy 2

en: Setup.OSD$Color key 3
cs: Barva kl��vesy 3

en: Button$Scan
cs: Sn��mat

en: Setup.EPG$EPG scan timeout (h)
cs: ��asov�� limit pro sn��m��n�� EPG (h)

en: Setup.EPG$EPG bugfix level
cs: EPG ��rove�� chyb

en: Setup.EPG$EPG linger time (min)
cs: Ukazovat star���� EPG data (min)

en: Setup.EPG$Set system time
cs: Nastavit syst��mov�� ��as

en: Setup.EPG$Use time from transponder
cs: Pou����t ��as z kan��lu

note: TRANSLATORS: note the plural!
en: Setup.EPG$Preferred languages
cs: Preferovan�� jazyky

note: TRANSLATORS: note the singular!
en: Setup.EPG$Preferred language
cs: Preferovan�� jazyk

en: center cut out
cs: dost��edu o����znout

en: no
cs: ne

en: names only
cs: jen n��zvy

en: PIDs only
cs: jen PID

en: names and PIDs
cs: n��zvy a PID

en: add new channels
cs: p��idat nov�� kan��ly

en: add new transponders
cs: p��idat nov�� transpond��ry

en: Button$Audio
cs: Zvuk

en: Button$Subtitles
cs: Titulky

en: Setup.DVB$Primary DVB interface
cs: Prim��rn�� DVB za����zen��

en: Setup.DVB$Standard compliance
cs: Kompatibiln�� norma

en: Setup.DVB$Video format
cs: Form��t videa

en: Setup.DVB$Video display format
cs: Form��t zobrazen�� videa

en: Setup.DVB$Use Dolby Digital
cs: Pou����vat zvuk v Dolby Digital

en: Setup.DVB$Update channels
cs: Aktualizace kan��l��

en: Setup.DVB$Audio languages
cs: Jazyky zvuku

en: Setup.DVB$Audio language
cs: Jazyk zvuku

en: Setup.DVB$Display subtitles
cs: Zobrazovat titulky

en: Setup.DVB$Subtitle languages
cs: Jazyky titulk��

en: Setup.DVB$Subtitle language
cs: Jazyk titulk��

en: Setup.DVB$Subtitle offset
cs: Posunut�� titulk��

en: Setup.DVB$Subtitle foreground transparency
cs: Pr��hlednost p��sma titulk��

en: Setup.DVB$Subtitle background transparency
cs: Pr��hlednost pozad�� titulk��

en: Setup.LNB$Use DiSEqC
cs: Pou����vat DiSEqC

en: Setup.LNB$SLOF (MHz)
cs: SLOF (MHz)

en: Setup.LNB$Low LNB frequency (MHz)
cs: Doln�� frekvence LNB (MHz)

en: Setup.LNB$High LNB frequency (MHz)
cs: Horn�� frekvence LNB (MHz)

en: Setup.LNB$Device %d connected to sat cable
cs: Za����zen�� %d p��ipojeno k sat. kabelu

en: Setup.LNB$own
cs: vlastn��

en: Setup.LNB$Use dish positioner
cs: Pou����t ant��nn�� pozicion��r?

en: Setup.LNB$Site latitude (degrees)
cs: Zem��pisn�� ������ka m��sta (stupn��)

en: South
cs: Jih

en: North
cs: Sever

en: Setup.LNB$Site longitude (degrees)
cs: Zem��pisn�� d��lka m��sta (stupn��)

en: West
cs: Z��pad

en: East
cs: V��chod

en: Setup.LNB$Max. positioner swing (degrees)
cs: Max. oto��en�� pozicion��ru (stupn��)

en: Setup.LNB$Positioner speed (degrees/s)
cs: Rychlost pozicion��ru (stupn��/vte��inu)

en: CAM reset
cs: Reset CAMu

en: CAM present
cs: CAM p����tomen

en: CAM ready
cs: CAM p��ipraven

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  (activating)
cs:  (aktivuji)

en: Button$Cancel activation
cs: Zru��en�� aktivace

en: Button$Activate
cs: Aktivace

en: Button$Menu
cs: Menu

en: Button$Reset
cs: Reset

en: Opening CAM menu...
cs: Otev��r�� se menu CAM...

en: Can't open CAM menu!
cs: Menu CAM nen�� dostupn��

en: Can't activate CAM!
cs: Nemohu aktivovat CAM!

en: CAM is in use - really reset?
cs: CAM se pou����v�� - opravdu restartovat?

en: Can't reset CAM!
cs: CAM modul nelze restartovat!

en: do not pause live video
cs: nep��erusovat b������c�� program

en: confirm pause live video
cs: potvdit p��eru��en�� b������c��ho programu

en: pause live video
cs: p��eru��it b������c�� program

en: confirm
cs: potvrdit

en: yes
cs: ano

en: Recording
cs: Nahr��v��n��

en: Setup.Recording$Margin at start (min)
cs: Nahr��vat p��ed za����tkem (min)

en: Setup.Recording$Margin at stop (min)
cs: Nahr��vat po konci (min)

en: Setup.Recording$Default priority
cs: V��choz�� priorita

en: Setup.Recording$Default lifetime (d)
cs: V��choz�� ��ivotnost

en: Setup.Recording$Pause key handling
cs: Chov��n�� kl��vesy P��eru��en��

en: Setup.Recording$Pause priority
cs: Priorita p��eru��en��

en: Setup.Recording$Pause lifetime (d)
cs: ��ivotnost p��eru��en�� (d)

en: Setup.Recording$Use episode name
cs: Pou����vat n��zev epizody

en: Setup.Recording$Use VPS
cs: Pou����vat VPS

en: Setup.Recording$VPS margin (s)
cs: ��asov�� rezerva pro VPS (s)

en: Setup.Recording$Mark instant recording
cs: Ozna��it okam��it�� nahr��vky

en: Setup.Recording$Name instant recording
cs: Pojmenovat okam��it�� nahr��vky

en: Setup.Recording$Instant rec. time (min)
cs: D��lka okam��it��ho nahr��v��n�� (min)

en: Setup.Recording$present event
cs: sou��asn�� ud��lost

en: Setup.Recording$Max. video file size (MB)
cs: Maxim��ln�� velikost nahr��vky (MB)

en: Setup.Recording$Split edited files
cs: D��lit editovan�� soubory

en: Setup.Recording$Delete timeshift recording
cs: Mazat nahr��vky Timeshift

en: Replay
cs: P��ehr��v��n��

en: Setup.Replay$Multi speed mode
cs: V��cerychlostn�� m��d

en: Setup.Replay$Show replay mode
cs: Zobrazit re��im p��ehr��v��n��

en: Setup.Replay$Show remaining time
cs: Zobrazit zb��vaj��c�� ��as

en: Setup.Replay$Progress display time (s)
cs: ��as zobrazen�� ukazatele pr��b��hu (s)

en: Setup.Replay$Pause replay when setting mark
cs: Pozastavit p��ehr��v��n�� p��i nastavov��n�� zna��ky

en: Setup.Replay$Pause replay when jumping to a mark
cs: Pozastavit p��ehr��v��n�� p��i skoku na zna��ku

en: Setup.Replay$Skip edited parts
cs: P��esko��it editavan�� ����sti

en: Setup.Replay$Pause replay at last mark
cs: Pozastavit p��ehr��v��n�� na posledn�� zna��ce

en: Setup.Replay$Initial duration for adaptive skipping (s)
cs: Trv��n�� ��vodn��ho ��asu pro adaptivn�� p��eskakov��n�� (s)

en: Setup.Replay$Reset timeout for adaptive skipping (s)
cs: Doba pro vynulov��n�� adaptivn��ho p��eskakov��n�� (s)

en: Setup.Replay$Alternate behavior for adaptive skipping
cs: Zm���� chov��n�� adaptivn��ho p��eskakov��n��

en: Setup.Replay$Use Prev/Next keys for adaptive skipping
cs: Pou��it�� tla����tek Zp��t/D��le pro adaptivn�� p��eskakov��n��

en: Setup.Replay$Skip distance with Green/Yellow keys (s)
cs: Velikost skoku za pou��it�� tla����tek Zelen��/��lut�� (s)

en: Setup.Replay$Skip distance with Green/Yellow keys in repeat (s)
cs: Velikost skoku za pou��it�� tla����tek Zelen��/��lut�� p��i opakov��n�� (s)

en: Setup.Replay$Resume ID
cs: ID obnoven��

en: Miscellaneous
cs: R��zn��

en: Setup.Miscellaneous$Min. event timeout (min)
cs: Min. pauza mezi ud��lostmi (min)

en: Setup.Miscellaneous$Min. user inactivity (min)
cs: ��asov�� limit neaktivnosti (min)

en: Setup.Miscellaneous$SVDRP timeout (s)
cs: ��asov�� limit SVDRP (s)

en: Setup.Miscellaneous$Zap timeout (s)
cs: ��asov�� limit Zap (s)

en: Setup.Miscellaneous$Channel entry timeout (ms)
cs: Prodleva p��i volb�� kan��lu (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delay (ms)
cs: Zpo��d��n�� pro za����tek opakov��n�� stisku kl��vesy (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Remote control repeat delta (ms)
cs: Perioda opakov��n�� stisku kl��vesy (ms)

en: Setup.Miscellaneous$Initial channel
cs: Kan��l po spu��t��n��

en: Setup.Miscellaneous$as before
cs: jako naposledy

en: Setup.Miscellaneous$Initial volume
cs: Hlasitost po spu��t��n��

en: Setup.Miscellaneous$Volume steps
cs: Krok hlasitosti

en: Setup.Miscellaneous$Volume linearize
cs: Linearizace hlasitosti

en: Setup.Miscellaneous$Channels wrap
cs: P��ech��zet z konce na za����tek seznamu kan��l��

en: Setup.Miscellaneous$Show channel names with source
cs: Zobrazit kan��ly se zdrojem

en: Setup.Miscellaneous$Emergency exit
cs: Nouzov�� ukon��en��

en: Plugins
cs: Moduly

en: This plugin has no setup parameters!
cs: Modul nem�� konfigura��n�� parametry!

en: Setup
cs: Nastaven��

en: Really restart?
cs: Opravdu restartovat?

note: TRANSLATORS: note the leading and trailing blanks!
en:  Stop recording
cs:  Zastavit nahr��v��n��

en: Schedule
cs: Program (EPG)

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Stop replaying
cs:  Zastavit p��ehr��v��n��

en: Button$Pause
cs: P��eru��it

en: Button$Stop
cs: Ukon��it

en: Button$Resume
cs: Pokra��ovat

note: TRANSLATORS: note the leading blank!
en:  Cancel editing
cs:  Zru��it editaci

en: Stop recording?
cs: Ukon��it nahr��v��n��?

en: Cancel editing?
cs: Zru��it editaci?

en: No audio available!
cs: Zvuk nen�� dostupn��!

en: No subtitles
cs: Bez titulk��

en: No subtitles available!
cs: ����dn�� dostupn�� titulky!

en: Not enough disk space to start recording!
cs: Nedostatek voln��ho m��sta k zapo��et�� nahr��v��n��!

en: No free DVB device to record!
cs: ����dn�� DVB karta nen�� voln�� pro nahr��v��n��

en: Pausing live video...
cs: P��eru��uje se b������c�� program ...

en: Delete timeshift recording?
cs: Smazat Timeshift nahr��vku?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Jump:
cs: Skok:

en: No editing marks defined!
cs: Nejsou definov��ny edita��n�� zna��ky!

en: No editing sequences defined!
cs: Nejsou definov��n�� ����dn�� edita��n�� sekvence!

en: Can't start editing process!
cs: Nelze za����t edita��n�� proces!

en: Editing process started
cs: Edita��n�� proces za��al

en: Editing process already active!
cs: Edita��n�� proces je ji�� aktivn��!

en: FileNameChars$ abcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&
cs:  a��bc��d��e����fghi��jklmn��o��pqr��s��t��u����vwxy��z��0123456789-.,#~\^$[]|()*+?{}/:%@&

en: CharMap$ 0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abc2	def3	ghi4	jkl5	mno6	pqrs7	tuv8	wxyz9
cs:  0	-.,1#~\^$[]|()*+?{}/:%@&	abc����2	def������3	ghi��4	jkl5	mno����6	pqrs����7	tuv������8	wxyz����9

en: Button$ABC/abc
cs: ABC/abc

en: Button$Overwrite
cs: P��epsat

en: Button$Insert
cs: Vlo��it

en: Plugin
cs: Modul

en: Up/Dn for new location - OK to move
cs: Nahoru/Dolu pro novou pozici - Ok p��esune

en: Channel locked (recording)!
cs: Kan��l je blokovan�� (nahr��v�� se)!

en: Low disk space!
cs: Disk bude brzy zapln��n!

en: Regenerating index file
cs: Generov��n�� index souboru

en: Index file regeneration complete
cs: Generov��n�� index souboru dokon��eno

en: Index file regeneration failed!
cs: Generov��n�� index souboru skon��ilo s chybou!

en: Can't shutdown - option '-s' not given!
cs: Vypnut�� nen�� mo��n�� - chyb�� volba '-s'!

en: Editing - shut down anyway?
cs: Edituji - p��esto vypnout?

en: Recording - shut down anyway?
cs: Syst��m nahr��v�� - p��esto vypnout?

en: Recording in %ld minutes, shut down anyway?
cs: Nahr��v��n�� za��ne za %ld minut - p��esto vypnout?

en: shut down anyway?
cs: p��esto vypnout?

en: Plugin %s wakes up in %ld min, continue?
cs: Modul %s startuje za %ld min., pokra��ovat?

en: Editing - restart anyway?
cs: Edituji - p��esto restartovat?

en: Recording - restart anyway?
cs: Nahr��v��n�� - p��esto restartovat?

en: restart anyway?
cs: p��esto restartovat?

note: TRANSLATORS: note the trailing blank!
en: Volume
cs: Hlasitost

en: Classic VDR
cs: Klasick�� VDR

en: LOAD
cs: VYT����EN��

en: TIMERS
cs: ��ASOVA��E

en: DEVICES
cs: ZA����ZEN��

en: LIVE
cs: ��IV��

en: PLAY
cs: P��EHR��V��N��

en: Moving dish to %.1f...
cs: Ot����en�� ant��ny na %.1f...

en: ST:TNG Panels
cs: ST:TNG konzola

note: TRANSLATORS: the first character of each weekday, beginning with monday
en: MTWTFSS
cs: P��S��PSN

note: TRANSLATORS: abbreviated weekdays, beginning with monday (must all be 3 letters!)
en: MonTueWedThuFriSatSun
cs: Po ��t St ��t P�� So Ne

en: Monday
cs: Pond��l��

en: Tuesday
cs: ��ter��

en: Wednesday
cs: St��eda

en: Thursday
cs: ��tvrtek

en: Friday
cs: P��tek

en: Saturday
cs: Sobota

en: Sunday
cs: Ned��le

en: Upcoming recording!
cs: Brzo za��ne nahr��v��n��!

en: Pause live video?
cs: P��eru��it b������c�� program?

en: Recording started
cs: Za��alo nahr��v��n��

en: VDR will shut down later - press Power to force
cs: Vypnut�� VDR bude odlo��eno - vypnete kl��vesou Power

en: Press any key to cancel shutdown
cs: Jak��koliv kl��vesa zru���� vypnut��

en: Switching primary DVB...
cs: P��epnout prim��rn�� DVB...

en: Editing process failed!
cs: Edita��n�� proces selhal!

en: Editing process finished
cs: Edita��n�� proces skon��il

en: Press any key to cancel restart
cs: Jak��koliv kl��vesa zru���� restart

en: VDR will shut down in %s minutes
cs: VDR se vypne za %s minut

en: free
cs: volno
